Підліткова сексуальність

Підлітковий вік – це час найбільшого фізичного, пізнавального і психосоціального розвитку людини, до того ж обумовлений гормональним вибухом.
Це час сексуального експериментування з різними формами сексуальної поведінки, становлення гендерної ідентичності та вибору моделі поведінки на все життя…
Діти з самого молодшого віку цікавляться своїм тілом, але тільки в пубертатний період у дітей відбувається основний сплеск сексуального інтересу. Найважливішою особливістю підлітків є поступовий відхід від прямого копіювання оцінок дорослих до самооцінки, все більша опора на внутрішні критерії. Уявлення, на підставі яких у підлітків формуються критерії самооцінки, набуваються в ході самопізнання і взаємодії з оточуючими. Тому так важливо допомогти своїй дитині пройти цей нелегкий шлях.
Динаміка і мінливість сучасного суспільства призвели до стрімкого перегляду уявлень про гендерну ідентичність. Пубертатний період є вирішальним, основним етапом при формуванні статевої ідентичності. На полорольову поведінку впливають реальні життєві ситуації, які переживає дитина в сім’ї. Адже стосунки в сім’ї – це перші в житті вашої дитини стосунки! Дорослі забезпечують інтеграцію дитини в соціальну діяльність, дають інформацію, норми, зразки поведінки, тощо. А діти схильні відтворювати поведінку дорослих і від того, яку лінію поведінки дитина спостерігає в сім’ї, залежить те, яка поведінка надалі стане для неї еталоном. Відносини між батьком і матір’ю, їх ролі в сім’ї, маскулінність і фемінність – все це закладає певні шаблони в голові підлітка, програми, які віддруковуються на підсвідомому рівні і від яких згодом вкрай складно позбутися.Так, наприклад, в дослідженнях Лінди Леонард описується два конфліктуючих патерни поведінки, пов’язаних з порушенням взаємодії дівчаток з батьком:«вічна дівчинка» (безпорадна, пасивна, не управляюча своїм життям, вихована в сім’ї з сильним, владним і деспотичним батьком) і «невразлива Амазонка» (вибудовує сильну особистість з маскулінним его, яка домагається всього самостійно і бореться за існування, виявляє в собі чоловічий початок, що має безвідповідального, недбалого батька). На противагу цьому, позитивні, близькі і довірчі стосунки з батьком, наповнені любов’ю і турботою, допомагають дівчинці усвідомити і прийняти своє справжнє «Я», сформувати адекватну самооцінку і самореалізуватися в житті.
Підліток у всіх відносинах обурюємо спрагою «норми» – щоб у нього було «як у всіх», «як у інших». Цей принцип можна застосувати для всіх сфер діяльності, в тому числі і для сексуальності. Збільшення рівня підліткової сексуальної активності за останні 50 років, і, як наслідок сексуальна неосвіченість, підліткова вагітність, ЗППП, винесло питання про необхідність своєчасного статевого виховання на якісно новий рівень. У 2016 році мною було проведено дослідження підліткової сексуальності, в ході якого, з’ясувалося, що 87.5% підлітків вперше розмовляли про секс з однолітками, 11% самі натрапили на цю інформацію і тільки 1.5% отримали інформацію від батьків. Тема сексуальної активності підлітків звичайно ж дуже делікатна і не всі батьки готові говорити про це, проте, погодьтеся, бесіди з однолітками можуть не дати вашим дітям достатньої інформації про методи контрацепції та інше. Тому говорите з вашими дітьми! Це важливо!Не варто чекати особливого моменту, адже, на жаль, трапляється що батьки і знати не знають про те, що дитина з кимось зустрічається, багато підлітків просто не хочуть говорити про це батькам! 92% респондентів (підлітків) схвалюють дошлюбні статеві зв’язки, займаються сексом, і вважають цей процес своєчасним.
Хоча багато батьків вважають, що статеве виховання – це доведення до дитини певної інформації у вигляді лекцій; воно насправді являє собою безперервний процес, який багато в чому визначається реакцією батьків на прояви сексуальності зростаючої дитини і, звичайно, характером отримуваної інформації. Запорука успіху в статевому вихованні – така обстановка в сім’ї, коли дитина може вільно ставити запитання батькам, які цікавлять її, не боячись вислухати замість відповіді морально вчительську лекцію. Адже підліток – це вже не маленька дитина, підліток – це особистість, яка перетворюється на дорослого і, відповідно, вимагає до себе поваги. А це найскладніше – повірити, що ваша дитина перетворюється на дорослу людину!
Пам’ятайте Будь-яка проблема має рішення! Будьте щасливі і не шкодуйте часу на спілкування з дітьми!
Стихарна Ксенія
+38(067) 362-80-77